غلّه – دانه پرینتر سه بعدی پرینت یک ساختمان

غلّه – دانه: پرینتر سه بعدی پرینت یک ساختمان بزرگترین پرینتر سه بعدی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی محاسبه قیمت دلار از۳ معادله

با تصمیم دولت دلار تک‌نرخی شد و به ۴۲۰۰ تومان از روز گذشته رسید. ولی قیمت دلار می‌تواند از برابری حاصل از معادلات دیگر نیز به‌دست آید. قیمت سکه در بازار، قیمت س

محاسبه قیمت دلار از۳ معادله

محاسبه قیمت دلار از۳ معادله

عبارات مهم : بازار

با تصمیم دولت دلار تک نرخی شد و به ۴۲۰۰ تومان از روز گذشته رسید. ولی قیمت دلار می تواند از برابری حاصل از معادلات دیگر نیز به دست آید. قیمت سکه در بازار، قیمت سکه آتی و ارزهای دیگر بااهمیت ترین معادلاتی هستند که خروجی آنها قیمت دلار خواهد بود.

قیمت سکه: قیمت سکه به شکل ذاتی متاثر از دو فاکتور هست؛ قیمت دلار و بهای اونس جهانی. در واقع اگر تاثیر انتظارات تورمی را در بازار سکه در نظر نگیریم، با داشتن قیمت دلار و بهای اونس جهانی، قیمت سکه تمام به دست خواهد آمد. هر چند این فرض چندان در عمل محقق نمی شود. آنچه از اختلاف قیمت بازار و قیمت ذاتی به دست می آید، به عنوان حباب سکه در نظر گرفته می شود که معمولا قیمت سکه دچار این شکاف است.

روز گذشته قیمت سکه یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان قیمت خورد و کم کردن ۲۰۰ هزار تومانی را در یک روز تجربه کرد. اگر این قیمت را به عنوان قیمت ذاتی فرض کنیم، با توجه به قیمت اونس(۱۳۳۴ دلار) قیمت دلار حدود ۵۷۰۰ تومان به دست می آید که فاصله ای ۱۵۰۰ تومانی از قیمت مصوب دارد. ولی اگر حبابی جهت قیمت سکه قائل شویم، خروجی قیمت دلار چه خواهد بود؟ میانگین حباب روزانه از ابتدای اسفند سال گذشته تا ۲۰ فروردین، حدودا ۱۴۰ هزار تومان بوده است.

محاسبه قیمت دلار از۳ معادله

اگر این عدد را به عنوان حباب ملاک قرار دهیم، قیمت ذاتی سکه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان خواهد بود. با این معادله، قیمت دلار حاصل ۵۲۰۰ تومان خواهد شد. ولی اگر دلار فعلی را به عنوان مبنا قرار دهیم، قیمت ذاتی سکه چه خواهد بود؟ با دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت سکه حدود یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان می شود. یعنی قیمت فعلی بازار سکه با دلار ۴۲۰۰ تومانی، دچار یک حباب ۴۵۰ هزار تومانی است که حجیم ترین حباب تاریخ سکه به حساب می آید.

برابری ارزهای دیگر: معادله دومی که می تواند قیمت دلار در داخل را تخمین بزند، برابری حاصل از ارزهای دیگر هست. ارزهای بین المللی در برابر یکدیگر با یک قیمت مشخص در بازار فارکس معامله می شوند. به عنوان نمونه در روز گذشته برابری یورو در برابر دلار در محدوده ۲۳۲/ ۱ نوسان می کرد. تغییرات این ارزها نسبت به یکدیگر نیز بسیار جزئی و اندک هست. روز گذشته در سایت صرافی ها خبری از قیمت ارزها در بازار نبود. شنیده ها نیز روایت های ضد و نقیضی از ارزها را نقل می کردند. در این حالت تنها مرجع موجود، سامانه سنا بود.

با تصمیم دولت دلار تک‌نرخی شد و به ۴۲۰۰ تومان از روز گذشته رسید. ولی قیمت دلار می‌تواند از برابری حاصل از معادلات دیگر نیز به‌دست آید. قیمت سکه در بازار، قیمت س

هر چند در این سامانه نیز خبری از قیمت دلار و یورو نبود، ولی با استفاده از ارزهایی چون دلار کانادا، دلار استرالیا، درهم امارات و پوند انگلیس می توان قیمت دلار داخل را ارزیابی کرد. بر اساس داده های این سامانه، قیمت درهم امارات در بازار در روز گذشته ۱۴۲۰ تومان بود. بر اساس این قیمت و برابری دلار در برابر درهم، قیمت دلار داخلی باید در محدوده ۵۲۰۰ تومان قرار گیرد. فروش پوند انگلیس نیز در روز گذشته با قیمت ۷۲۳۰ تومان بوده است که قیمت دلار داخلی را در کانال ۵۱۲۰ تومان قرار می دهد. اگر این محاسبه بر اساس دلار کانادا انجام شود، قیمت دلار باز هم بالای ۵ هزار تومان و در کانال ۵۲۰۰ تومان قرار می گیرد. ولی اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی ملاک قرار گیرد، قیمت درهم، پوند و دلار کانادا به چه شکل خواهد بود؟ با دلار مصوب دولت، درهم امارات ۱۱۴۰ تومان، پوند انگلیس حدود ۶ هزار تومان و دلار کانادا ۳۳۳۰ تومان قیمت خواهد خورد.

بازار آتی: معادله سومی که با استفاده از آن می توان قیمت دلار را تخمین زد، ارقام موجود در بازار آتی سکه هست. قیمت نزدیک ترین سررسید آتی مربوط به اردیبهشت ۹۷ است که قیمت در روز گذشته در کانال یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان قرار داشته هست. قیمت های آتی در واقع نقطه تعادلی از آینده نگری فعالان اقتصادی و بازار از قیمت سکه در موعد سررسید هست. با این اوصاف، با فرض ثبات اونس جهانی، قیمت دلار معادل حدود ۵۶۰۰ تومان خواهد بود. دورترین موعد سررسید آتی سکه در دی ماه ۹۷، یعنی ۹ ماه بعد هست. قیمت آتی با سررسید دی ماه روز گذشته در محدوده ۲ میلیون تومان قرار داشت. در واقع فعالان بازار قیمت سکه را در تاریخ دی ماه، ۲ میلیون تومان آینده نگری کرده اند. ولی یک فاکتور مهم دیگر جهت تخمین قیمت در آن موعد، نحوه تغییرات قیمت اونس جهانی است.

پیش بینی اغلب کارشناسان از روند اونس جهانی در امسال صعودی هست. عده ای رسیدن اونس طلا به قیمت ۱۴۰۰ دلار را دور از دسترس نمی دانند و معتقدند در سال ۲۰۱۸ طلا به کانال بالاتر هجرت خواهد کرد. حال اگر در معادله سکه و دلار، قیمت اونس را ماکزیمم فرض کنیم، حداقل قیمت دلار به دست خواهد آمد. با قیمت ۱۴۰۰ دلاری اونس در دی ماه سال بعد، دلار نیز باید بیش از ۶ هزار تومان قیمت بخورد. در نتیجه می توان این طور گفت که حداقل تخمین فعالان بازار سکه آتی از قیمت دلار در دهمین ماه سال جاری، ۶ هزار تومان است.

محاسبه قیمت دلار از۳ معادله

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz