غلّه – دانه پرینتر سه بعدی پرینت یک ساختمان

غلّه – دانه: پرینتر سه بعدی پرینت یک ساختمان بزرگترین پرینتر سه بعدی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ضربه‌گیر بورسی جوّ «ترامپ»

معاملات این هفته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی شروع می شود که موضع ترامپ در برابر برجام تعیین شده است هست. گرچه ممکن است همچنان بعضی نگرانی ها بر داد

ضربه‌گیر بورسی جوّ «ترامپ»

ضربه گیر بورسی جوّ «ترامپ»

عبارات مهم : ایران

معاملات این هفته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی شروع می شود که موضع ترامپ در برابر برجام تعیین شده است هست. گرچه ممکن است همچنان بعضی نگرانی ها بر دادوستدها اثرگذار باشد، ولی عواملی در برابر این هیجان منفی رصد می شوند.

ضربه‌گیر بورسی جوّ «ترامپ»

در این میان، پیش خور شدن بخشی از این نگرانی با افت هفتگی ۸/ ۰ درصدی شاخص بورس و همچنین، درک اینکه سخنان ترامپ به معنای آخر برجام نیست، از جمله موارد حمایتی هستند. رشد اخیر قیمت دلار، اصلاح قیمت های جهانی و انتظار گزارش های ۶ ماهه مناسب کالایی ها نیز از دیگر محرک های چرخش مسیر بورس خواهند بود.

ضربه گیر بورسی جوّ «ترامپ»

معاملات این هفته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی شروع می شود که موضع ترامپ در برابر برجام تعیین شده است هست. گرچه ممکن است همچنان بعضی نگرانی ها بر داد

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته با افت ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. دماسنج بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از هفته نهایی شهریور به کانال ۸۵ هزار واحدی وارد شد و تا ابتدای هفته گذشته نوسانات اندکی را در این کانال تجربه کرد. با این حال هراس از بازگشت ریسک سیستماتیک عامل فشار بر شاخص کل و افت این نماگر به یک کانال پایین تر بود. تا ساعت تنظیم این گزارش ترامپ موضع رسمی خود را درخصوص برجام اعلام نکرده هست. با این حال سناریوهای پیش رو و اتفاق نظر کارشناسان عمدتا به بقای برجام با استمرار کارشکنی های احتمالی ترامپ تاکید دارد.

بررسی ها حاکی از این است که گرچه همچنان احتمال حضور هیجان منفی در معاملات مطابق با هفته گذشته وجود دارد ولی پتانسیل هایی مانند رشد قیمت دلار، سطوح بالای قیمت های جهانی کالاها در کنار انتظار جهت تظاهر عوامل بنیادی در آینده نگری و عملکرد شرکت ها طی روزهای آتی عوامل حمایتی قدرتمند در برابر شیوع هیجان محسوب می شود. علاوه بر این انتظار عدم تایید برجام از سوی ترامپ از ابتدای هفته گذشته وجود داشت و بازار با افت خود بخشی از آن را پیش خور کرد. توصیه مهم دیگری که مورد توجه است عملکرد آمریکا در برابر برجام از وقت اجرای رسمی آن هست. مقایسه سناریوهای پیش رو از رویه آمریکا درخصوص برجام با آنچه تاکنون این کشور انجام داده است نیز نشان دهنده این است که کارشکنی های آمریکا در مقایسه با گذشته تفاوتی نخواهد داشت.

کینه ترامپ به برجام

از ابتدای گزینش ترامپ به عنوان ریاست جمهوری نظرات تند وی نگرانی زیادی را درخصوص سیاست های وی در بخش های متفاوت به وجود آورد. طی این مدت به نظر می رسد یکی از اهداف مهم ترامپ از تصدی کرسی ریاست جمهوری آمریکا پایمال کردن دستاوردهای مدیر جمهور قبلی بود. در شرایط کنونی نوبت به یکی از بااهمیت ترین دستاوردهای اوباما در حوزه بین المللی رسیده هست. در حالی که طی روزهای اخیر ترامپ موفق شد شرایطی را جهت دور زدن طرح اوباما در حوزه سلامت و درمان (Obama care) به وجود آورد، آخر موعد تصمیم گیری ترامپ درخصوص برجام نیز فرارسیده است.

ضربه‌گیر بورسی جوّ «ترامپ»

برجام هر سه ماه یک بار باید به تایید مدیر جمهور آمریکا برسد و به این ترتیب طرح تعلیق تحریم های هسته ای کشور عزیزمان ایران جهت مدت ۳ ماه تمدید می شود. گرچه ترامپ از همان روز نخست مخالفت خود را با برجام اعلام کرده و نگرانی از اتخاذ تصمیم غیرمنطقی درخصوص این توافق ایجاد کرده بود، ولی از دو هفته قبل خبرگزاری های بین المللی به این عنوان اشاره کردند که ترامپ این بار مخالفت خود با برجام را رسمی اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که طرف های درگیر در توافق برجام به غیر از آمریکا کاملا بر پایبندی کشور عزیزمان ایران تاکید کرده و تنها آمریکا است که با بهانه تراشی به دنبال کارشکنی در برجام هست. این واکنش‌ها غیرمنطقی ترامپ تا جایی پیش رفته که فشارهای خارجی از سمت سایر اعضای ۱+۵ و همچنین سیاستمداران داخلی آمریکا طی روزهای اخیر علنی شده است و خروج این کشور از برجام یک اشتباه بزرگ عنوان شده است است.

معاملات این هفته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی شروع می شود که موضع ترامپ در برابر برجام تعیین شده است هست. گرچه ممکن است همچنان بعضی نگرانی ها بر داد

تصمیم نهایی ترامپ درخصوص برجام شب گذشته به صورت رسمی اعلام شده است و در ساعت تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی از تصمیم احتمالی در این خصوص وجود نداشت. عده ای از کارشناسان از عدم تایید برجام از سوی ترامپ و واگذاری برجام به کنگره اشاره می کنند. بعضی همچنان اعتقاد هستند که گرچه رفتارها و صحبت های ترامپ از یک سیاستمدار تازه کار نیز بعید است ولی وی را دارای حداقل شعور سیاسی جهت حفظ برجام به عنوان یک قطعنامه بین المللی می دانند و در حالی که طرف برابر کاملا به آن پایبند بوده است بر آن تاکید می کنند.

مسیر کج دار و مریز آمریکا در قبال برجام

ضربه‌گیر بورسی جوّ «ترامپ»

تصمیم ترامپ کاملا جهت اقتصاد کشور و بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مهم هست. رفتارهای هیجانی معامله گران در معاملات شروع هفته گذشته کاملا موید شدت اثر این عنوان بر معاملات سهام داشت. در این شرایط نیز تصمیم شب گذشته ترامپ به تایید یا رد برجام اثرات مختلفی را بر معاملات امروز بورس خواهد داشت. بررسی اثر این تصمیم بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی که همچنان خبر دقیقی از تصمیم ترامپ منتشر نشده است کاری سخت به نظر می رسد، با این حال باید توجه داشت نوع برخورد ترامپ با برجام تغییری نخواهد کرد. در این میان تایید احتمالی برجام به منزله آخر فشار سیاسی بر برجام از جانب آمریکا نیست و از سوی دیگر عدم تایید آن نیز به معنی آخر کار برجام نخواهد بود.

باید توجه داشت که ترامپ تمام تلاش خود را جهت زیاد کردن فشار بر اقتصاد کشور عزیزمان ایران در پیش خواهد گرفت. در نتیجه ممکن است این بار نیز مطابق با گذشته ترامپ برجام را تایید کند ولی به عقیده کارشناسان احتمالا این تصمیم ترامپ نیز جهت ایجاد ساز و کارهایی جهت ایجاد فشار بر کشور عزیزمان ایران با وجود حفظ برجام است.

اقتصاد کشور گرچه در شرایط کنونی دستاوردهای شیرینی از برجام داشته است ولی کارشکنی های آمریکا و دیگر عوامل دخیل مانع از آن شده است که انتظارات موجود درخصوص برجام برآورده شود.عدم تایید برجام از سوی ترامپ نیز آخر کار نخواهد بود و در صورتی که واکنش‌ها کنونی سایر طرف های درگیر در این توافقنامه استمرار یابد احتمالا کنگره بهانه ای جهت عدم تایید برجام نخواهد یافت و بعضا هم در فکر ایجاد ساز و کاری از سوی کنگره جهت خارج کردن برجام از کنترل مدیر جمهوری آمریکا نیز خواهد بود.

گرچه رفتارهای ترامپ خارج از منطق باشد ولی در کنگره احتمال اتخاذ چنین تصمیم غیرعقلانی درخصوص یک قطعنامه بین المللی دور از انتظار هست. با این حال احتمالا کنگره نیز به دنبال شدت یافتن فشار بر کشور عزیزمان ایران خواهد بود و رویه کنونی تقابل آمریکا با برجام ادامه خواهد یافت. بر این اساس به نظر می رسد هر تصمیمی که ترامپ در برابر برجام اتخاذ کند با فرض ادامه واکنش‌ها کنونی سایر اعضای درگیر در این توافقنامه از جمله کشورمان، تاثیر خاصی بر برجام حداقل جهت کوتاه مدت نخواهد داشت.در این شرایط این پرسش مطرح می شود که تایید یا عدم تایید آن چه تاثیری بر روند قیمتی سهام در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد.

اثرپذیری بورس از هیجان ترامپی

تصمیم احتمالی ترامپ در عدم تایید برجام حالتی است که بازار از هفته گذشته انتظارش را می کشد. این عنوان از اوایل هفته گذشته فشار را بر قیمت سهام به خصوص در گروه هایی مانند ماشین زیاد کردن داد و ریزش دسته جمعی نماگرهای بورسی را به دنبال داشت.

پس از افت قیمت ها در روزهای نخست هفته معاملات بورس، معاملات نیمه دوم هفته گذشته کاملا در فضای احتیاطی و انتظاری دنبال شد. در این خصوص گرچه فشار فروش در معاملات محسوس بود ولی این فشار فروش قدرت روزهای قبل را نداشت و از طرفی تقاضا در سطوح قیمتی نیز مانع از ادامه افت قیمت سهام شد. بر این اساس می توان گفت بخشی از انتظارات بازار از عدم تایید برجام ازسوی ترامپ، پیش خور شده است است.

تلاش بازارساز ارز جهت کنترل نوسانات

نکته دوم درخصوص تصویر العمل بازارها به تصمیم ترامپ را می توان در بازارهای موازی مانند ارز جست وجو کرد. دلار در میانه هفته گذشته موفق به عبور از سقف روانی ۴ هزار تومانی شد. گرچه انتظار استمرار رشد پرشتاب دلار در ادامه هفته نیز وجود داشت ولی عرضه های بازارساز ارز در کنترل قیمت موثر واقع شد و دلار از استمرار مسیر پرشتاب صعودی پیشین بازماند. زیاد کردن نگاه سفته بازی به دلار می تواند این بازار را به رقیبی جهت بازار سهام تبدیل کند ولی باید توجه داشت که سیاست بانک مرکزی در سال های اخیر کنترل نوسانات شدید قیمتی و سرکوب نگاه سفته بازی در بازار ارز بوده و در این راه نیز تا حدود زیادی موفق بوده است.

در شرایط کنونی به نظر می رسد سیاست گذار ارزی تمام تلاش خود را جهت سرکوب هیجانات موجود بازار ارز در پیش بگیرد. در این میان بیانات مدیر بانک مرکزی نیز کاملا موید این عنوان است و به نظر می رسد مطابق با سال های اخیر بانک مرکزی در اجرای این سیاست موفق باشد. در این شرایط رشد قیمت دلار نه تنها عامل منفی جهت سرمایه گذاران بورسی نیست بلکه در فضای رونق محسوس بازارهای جهانی کالاها به خصوص در بخش فلزات رشد قیمت دلار می تواند در لباس یک عامل بنیادی قدرتمند به حمایت از بازار سهام آید.

در شرایطی که مفروضات بودجه شرکت ها در گروه های کالایی مانند فلزات اساسی، کانه های فلزی و همچنین گروه شیمیایی در سطوح کمتری نسبت به واقعیت های کنونی قرار دارد، انتظار جهت تعدیل مثبت آتی سودآوری می تواند با کم کردن نسبت قیمت به درآمد بازار (P/ E) حامی قدرتمند قیمت سهام باشد. البته رشد قیمت دلار تنها به بازار آزاد مختص نبوده و قیمت دلار در بازار مبادلات ارزی نیز مسیر صعودی را طی ماه های اخیر در پیش گرفته و به سطح ۳۴۱۵ تومان رسیده است.

رشد قیمت ارز مبادله ای با زیاد کردن بهای تمام شده است تولید در صنایع متفاوت بورسی می تواند عامل فشار بر سودآوری این شرکت ها باشد که البته رشد قیمت دلار در بازار آزاد می تواند در بسیاری از صنایع اثر آن را خنثی کند. از سوی دیگر رشد قیمت ارز مبادله ای جهت فعالان نه چندان قدیمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران خاطره رشدهای قابل توجه سودآوری گروه پالایشی را زنده می کند. با فرض تکرار رویه اخیر در قیمت گذاری محصولات و مواد اولیه شرکت های پالایشی رشد قیمت ارز مبادله ای می تواند فضا را جهت رشد سودآوری این گروه فراهم آورد.

تظاهر عوامل بنیادی در معاملات بورس

مشاهده اثر رشد قیمتی کالاها در بازار جهانی و همچنین رشد قیمت دلار در عملکرد واقعی شرکت ها عامل خوش بینی دیگر در برابر هیجانات است.

در حالی که ۸ روز معاملاتی دیگر تا موعد ارائه عملکرد شرکت ها باقی مانده هست، برآورده شدن انتظارات تعدیل مثبت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به خصوص در گروه هایی مانند فلزات اساسی می تواند به عنوان یک عامل بنیادی در معاملات تظاهر کند. علاوه بر این بعد از انتشار عملکرد نیمه نخست و احتمالا به روز کردن آینده نگری شرکت ها جهت امسال باید در انتظار انتشار عملکرد ماهانه چشمگیر شرکت ها در مهرماه با توجه به رشد هم وقت قیمت دلار و همچنین سطوح بالای قیمتی کالاها در بازار جهانی بود. تظاهر عوامل بنیادی می تواند در ایجاد چشم انداز مثبت جهت فعالان بازار بسیار موثر باشد.

ریسک سرمایه گذار خارجی در تلاطم برجام

علاوه بر آنچه پیش از این به عنوان ضربه گیرهای هیجانی معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معرفی شد برجام اثرات مثبتی در جذب شرکای خارجی در گروه هایی مانند ماشین و همچنین قراردادهای تامین مالی در گروه های بزرگی مانند شیمیایی و همچنین پالایشی داشته هست. بر این اساس یکی از نگرانی های مهم فعالان بازار سهام را به خصوص در گروه خودرویی که بعد از برجام به واسطه آینده روشن این صنعت با حضور شرکای خارجی با رشدهای قابل توجه سهام مواجه شدند، ایجاد کرده است.

در صورتی که آمریکا قصد خروج کامل از برجام را داشته باشد (در این خصوص بعد از اظهار نظر ترامپ باید در انتظار مهلت ۶۰روز کنگره جهت بررسی برجام بود) بازگشت دوباره تحریم ها احتمالا با تصویر العمل منفی سرمایه گذاران و شرکای بین المللی در صنایع داخلی مواجه شود. البته همان طور که اشاره شد فرض رد کامل برجام از سوی آمریکا یک حالت بسیار بدبینانه بود که بسیاری از کارشناسان وقوع آن را محتمل نمی دانند. در این شرایط با ادامه مسیر کژ دار و مریز آمریکا در قبال برجام این امید وجود دارد که همکاری شرکت های خارجی با صنایع داخلی استمرار یابد. همان طور که اشاره شد رخداد چنین شرایطی با اوضاع کنونی کشور تفاوت چندانی ندارد و واکنش‌ها اخیر آمریکا (پس از برجام) خارج از این رویه نبوده هست. بر این اساس سناریوهای احتمالی پیش روی برجام با فرض اینکه این توافقنامه به صورت کامل از سمت آمریکا لغو نشود، شرایط را چندان عوض کردن نمی دهد.

با همه اینها باید در انتظار تصویر العمل ترامپ به برجام و همچنین در ادامه احتمالا تصویر العمل کنگره و طرف های درگیر در برجام بود. حالت بسیار خوش بینانه تایید بی قید و شرط برجام به وسیله ترامپ است که همان طور که لغو برجام دور از انتظار هست، تایید این چنینی برجام به وسیله ترامپ نیز مورد انتظار نیست، با این حال در این سناریوی خوش بینانه احتمالا بازگشت معاملات بورس به مسیر رونق وجود خواهد داشت (این تصمیم بر خلاف انتظارات موجود در بازار است).

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آمریکا | صحبت های ترامپ | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz